Sitenizin php ve html sayfalarına bulaşan frame ve iframe virüsleri nedir?
Nasıl çalışır ve iframe virüsü nasıl temizlenir?

Bu aralar çok rastlıyorum bu duruma. Genelde CuteFTP programını Crackli kullanan arkadaşlarda bu durum meydana geliyor. Herzaman tavsiyem ücretsiz ve performanslı bir program olan FileZilla ’dır.

Frame virüsü nedir?

Frame ve iFrame olarak tanımlanan bu virüs, FTP yolu ile sitenize bulaşan bir virüs türüdür. Amacı, sitenizin içinde genelde 1×1 pixel lik sayfa açarak, kendi websitesine hit ve rant kazandırmaktır.

Bazıları ise bu hit kazandırmanın yanısıra, bulaşmasını sağlamak için zararlı kod indirilmesini de sağlıyor.

Bir diğer Çeşitleri ise, iframe virüslerinin, sitenizin php ve html sayfalarına bulaşarak google ‘de sandbox a düşürmek / zararlı site olarak tanımlamak. Bu tarz durumlarda hem hit, hemde karizmanızı kaybedebiliyorsunuz.

Çünki, Virüs bulunan bir siteye kimse girmek istemez….

virus

Bir iFrame virüsü nasıl anlaşılır?

Bir php sayfasına bulaşan iframe virüsünün örnek kodu alttaki gibidir;

echo "<iframe src=\"http://siteadresi\123" width=1 height=1
style=\"visibility:hidden;position:absolute\"></iframe>";

Bu koda teknik açıdan biraz göz atalım.

Kodda php nin echo formatı içinde iframe komutu ile bir sayfa açtırmak istiyor. Bu sayfanın konumlandırılmasında yatayda 1, dikeyde ise 1 pixel derinlik verilmiş.

Kodun çağrıldığı adreste üstte belirttiğim zararlı bir işlem bulunuyor olabilir.

 

iframe Virüsü Nasıl Temizlenir?

iFrame virüsleri genelde size FTP yolu ile bulaştı ise, tüm şifrelerinizi alır ve kayıt eder. Bu şifrelerinizi periyodik olarak bazı zamanlarda kontrol ederek FTP nize bağlanır. Eğer kodu sildiyseniz, zararlı yazılım ftp sifrenizi bildiginden tekrar girer ve virüs yazılırken tanımlanan php ve diğer sayfalara bulaşır. Bu demektir ki, kodu silmek yeterli değil.

Şimdi adımlar ile neler yapabileceğimize göz atalım…

viruscuk

 • Bir FTP yazılımında Şifreniz Kayıtlı mı?

Eğer şifrenizi FTP programınızda kaydetme gibi bir alışkanlığınız varsa, bundan derhal vazgeçin! Tüm şifreleri FTP programınızdan temizleyin. Eğer Crackli bir FTP yazılımı kullanıyorsanız, (cuteFTP gibi) Kesinlikle bilgisayarınızdan kaldırın ve tavsiye ettiğimiz FileZilla yazılımını kurun.

 • Bilgisayarınızdaki virüsü temizlemelisiniz!

Bu amaç için sizlere, kaspersky ürünlerini tavsiye ediyorum. Bu antivirüs yazılımı hakkındaki detaylı bilgiye ulaşmak için; http://www.hell-world.org/ownz/bilgisayar-ve-bilgi-guvenligini-korumak/ sayfasına göz atabilirsiniz.

 • Bir spyware taraması da fena olmazdı!

Ad-aware se programını websitesinden indirin. Bilgisayarınızı bir Spyware taramasından geçirin!

 • Virüsü temizledik Şimdi Sırada Sitemizden temizlemek!

Hemen yeni ve temiz bilgisayarımızda kurulu olan FTP programımız ile sitemize bağlanalım. Sitenizin tüm dosyalarını bilgisayarınıza indirin. İşte bu kısım en zahmetli kısım olacak. Çünki tek tek dosyalardaki kodları temizlemeniz gerekecek! (*)

Tüm dosyaları bilgisayarınıza indirdikten sonra, HTML editörünüz ile açarak, içinde tırnaklar olmadan: “script”, “frame”, “iframe” gibi kelimeleri tek tek aratın. Eğer buldugunuz kod size ait olan bir iframe kodu değilse, zararlı kodu hemen silin!

Eğer birçok dosyaya sahipseniz, bu işlemi birçok HTML editörünün de desteklediği, “tüm sayfalarda bul” seçeneyi ile tüm açık dökümanlarda aratabilirsiniz. Dreamweaver CTRL+H komutu ile bu pencereye ulasip, “find all open files” kısmını işaretlerseniz, tüm dosyalarınızda bunları tek arama ile bulabilir / değiştirebilirsiniz.

 • Genelde bulaştığı sayfalar:

iframe virüsü genelde alttaki dosyalara bulaşır:

 1. index.html
 2. index.php
 3. index.shtml
 4. index.htm
 5. footer.php
 6. header.php
 7. admin.php
 8. connect.php
 9. login.php
 10. logout.php
 11. contact.php

 Konu hakkında bir sorunuz olur ise, burdan belirtmekte çekinmeyin, TeknoHell.com olarak, cevaplamaktan mutluluk duyacağız!

Alıntı yapacak arkadaşlar, konunun teknohell.com adresinden alıntı oldugunu belirtmelerini rica ediyoruz..


63 Yorum Var to “frame, iFrame Virüsü ve Php / HTML dosyalardan Temizlenmesi”  

 1. 1 nurah

  tskler

 2. 2 murat

  güzel bir anlatım olmuş, sitelerin FTP şifrelerini değiştirmeyi sakın unutmayın, FTP programını kaldırsanız da şifreleri bişekilde hafızasında tuttuğu için dosyalara tekrar virüs bulaştırabiliyor…Temiz bir bilgisayardan sunucularınızdaki FTP şifrelerinizi değiştirin ve kendi bilgisayarınızı iyice temizleyene kadar o bilgisayardan ftp ile bağlantı yapmayın

 3. 3 DarkLord

  Burada Yazan Her Yöntemi Denedim Hatta Ftp’yi Sildim Sıfırdan FarkLı dosyaları anti taraması yaparak attım ftp ye ama sql yedeğini ındırıp antı taraması yaptıgımda sqlde vırus buluyor ama temızleyemıyorum bulamıyorum sql sorgusu yapıp ne yapmam lazım

 4. 4 sertaç uzun

  sağol tşk kardeşim bilgin için

 5. 5 Cem il

  Cooooooooook teşkkür ederim siz olmasaniz cozemiyicektim.

 6. 6 Bilal Çakıcı

  Teşekkür ederim. Bir sorun var. 2 sitem var ve ikisinide crakli cute ftp ile atıyorum. 2side flash ve biri basit bir kaç xml yapıya sahipken diğeri oldukça karmaşık hazır tamplate ve bu karmaşık olana iframe script vb eklemediği kod kalmadı. Sildim tekrar tekrar vs. Dün bir dosya çarptı gözüme .httpaccess diye bir adı vardı ( yanılıyor olabilirim ) . Onuda sildim. 24 saat bir şey yazılmadı siteme. Soruma gelince aynı ftp programı ile attığım sitelerden birisine kod yazarken diğerine niye yazmıyor. Bunu neden sorduğuma gelince acaba hazır tamplate içinde action scriptlere yazılmış olabilir mi? ve eğer öyle olma ihtimali varsa bu kodu bulmak için ufacıkta olsa bir ipucu verebilir misiniz? Şİmdiden teşekkürler
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 7. 7 admin

  Merhaba,
  javascript dosyalarına bulaşması hakkında bir fikrim yok. Olabilir de olmayabilir de. Piyasada tek iframe virüsü yok. Huyları farklı olabilir

  Ancak sunu söyleyebilirim ki, virüs ftp sifrelerinizi de kaydediyor ve belli aralıklarla kendi sunucusundan deneyerek kodlar kaldırılmış ise yenisini ekliyor…

  Bu nedenle ftp şifrenizi değiştirmeniz çok önemli.
  Ayrica cute ftp kullanmaya devam etmeyin.
  Bilgisayarınızı antivirus yazilimlari ile tarayip temizleyin.

  Sonrasında html ve php dosyalarınızı temizleyin.

 8. 8 Bilal Çakıcı

  Tekrardan merhaba ve teşekkür ederim. Ftp programını uninstall yaptım. Sonra başka bir pcden bu kodları sildim. File zilla kullanmaya başladım. Ve hiç kullanmadığım bir ftp şifresi kullanıcı adı hatta cpanel şifresi ve kullanıcı adını değiştirdim. Sanırım serverda ki bir dosyada saklı sanırım. Servera taratmalarını rica ettim birşey çıkmadı. Çıldırmak üzereyim :D birde dosyaları kendim taratayım.

 9. 9 fIRAT gÜRSOY

  benim siteme de bulaştı ve sitem 2 aramada 2-3. sıradayken şuan sıralamada bile yok.Sandbox da olabilirim.Virüsü sildim.Google yine ne zaman 2.-3. sıraya çıkarır?

 10. 10 admin

  Merhaba Fırat, Gürsoy,

  “Sitenizin tekrar eski popülerliğe kavuşacağını kimse garanti edemez.”
  Sandbox genelde, backhatSEO a yeni adım atmış, yada bir siteden çabucak çok fazla şey bekleyen arkadaşların yaşadığı bir durum. Tabiri müsayit ise, “çok fazla zıplayanları engelleme” durumu da denilebilir.

  Googleden “sandbox tespit etmek” türü bir arama ile çıkan yönergeleri kendinize uygularsanız, sandbox durumunda olup olmadığınızı keşfedebilirsiniz.

  ancak şuda var ki;
  Virüslü bir siteyi google üst sıralarda tutmaz.

  Temizlemeniz tekrar üste çıkacağınız anlamınıda taşımaz..

 11. 11 TECHNOLOG

  çok teşekkür ederim
  google da sitemizin bi sayfası böyle olmuştu
  hemen düzelltik.
  Ellerinize sağlık

 12. 12 murat

  Allah razı olsun adam gibi birşeyler yazmışsın henüz denemedim ama umarım sorunumu çözer acaba başka konularda da sizden yarım alabilir miyiz. teşekkürler

 13. 13 admin

  Merhaba,

  yorumunuz için teşekkür ederim.
  Diğer soru ve sorunlarınızda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 14. 14 Serdar Sezgin

  Benim bir siteme de bulaştı. Ancak durum anlatılandan daha vahim. Çünkü .NET projesinin Default.aspx sayfasına bulaştı. Virüsün davranışları aynı makalede belirtilen şekildeydi. Bu yüzden .NET ile proje geliştirenler de dikkat etmeli.

 15. 15 Olcay

  Yorumlarınız gerçekten güzel. Fakat size tavsiyem ilk önce temiz bir PC ki bu virüsü temizlemek o kadar kolay değil. Kullandığımız anti virüs programları dosya koruma bazında olduğundan dolayı bazı kısımları atlıyor ve görmüyor. Bu sistemde bulunan virüslerin tam yapıları şu şekild bredolap.aa veya rustock.nim şeklinde geliyor diğer adları botnetlog.11 ve agentbot ki bu dosylar temp dosyları sistem32 içerisinde dirvers klasörünün içindeki bölümleri işgal ediyorlar. Kendilerini başka partitionlara, yani hdd nin başka bölümlerinde kopyaladıkları içinde görülmüyor veya anti virüs programları ile tespitide mümkün olmuyor. Bunun için luncher özelliği olan bi virüs temizleyici ile temizlemeniz gerek. Dr. Web ( ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe )kullanmanızı önerebilirim. Ücretsiz bir yazılım sizide fazla uğraştırmayacaktır. İndirin ve temizleyin cinsinde birşey. Temizlikten sonra virüsten etkilenmişenizki öle olacak windowsunuz düzgün çalışmayacak ve hatta çökebilir de. Zaten windowsunuzu yeniden kurmanızı tavsiye ederim.

 16. 16 Ugur

  Valla bu virus hic iyi huylu değil sitelerden vazgectim bilgisayarada bulaşıyor :) Arkadaşlar denemediğim bişey kalmadı herşeyi denedim ama yine geliyor yine geliyor bunun daha etkili bi yolu olması lazım yoksa google daha cok siteyi sanbox’a sokacak gibi :)

 17. 17 efulimtasarim

  Arkadarşlar Müşterilerimizde Bu Durumdan Şikayetçi Olduğu Üzre Burdada Paylaşmak İstiyorum Her Dosya Aktarım Sonrasında Lütfen FTP Şifrenizi K.adınızı Değiştirin.. Böye Bir Problemle Karşılaşmayacaksınız

 18. 18 Alokatalog

  alokatalog sitesinine giridi uzun zamandır yok çok şükür

 19. 19 osman

  bilgilendirme için teşekkürler

 20. 20 Serkan

  Arkadaşlar burdaki bilgilerin bir kaçı doğru ama kesin olan bi noktayı size söyliyeyim. Filezilla programını kesinlikle kullanmayın. Filezilla da bug var. yani açık var. Bir çok arkadaşım filezilla yüzünden binlerce dosyayı temizlemekle uğraştı. Şifrelerinizi istediğiniz kadar değiştirin eğer filezilla kullanıyorsanız virüs bi şekilde yine bulaşıyor eğer filezilla kullanıyorsanız. Ücretsiz olan tüm programların bir menfaati vardır. Benim şahsi görüşüm filezilla nın bu virüslere açık bir kapı bıraktığı şeklinde. Eğer bilgisayarınıza virüs bulaştı ise kaspersky bile çözüm değil. onu da belirtmek istiyorum. Çünkü şu an Kaspersky 6.0 Workstation kullanıyorum. Crack lı değil gerçek lisans yani paralı aldım kurdum. Kaspersky bu virüsü sitelere girdiğiniz zaman yakalıyor. ama ftp ye filezilladan bulaşan virüsü engelleyemiyor. bu benim kesin ve net deneyiyim. ikinci olarak şunu söyleyebilirim. Format atmadan bu virüs temizlenmiyor dediler onu da denedim. format attım windows kurdum. kaspersky kurdum. filezilla kurmayıp cute ftp kurdum. virüssüz crack li cute ftp pro kurdum. tüm ftp şifrelerini değiştirdim. tam 1 ay boyunca kapıma yanaşmayan virüs bir şekilde 1 ay sonra sitelerin bir tanesine bulaşmış. yani tüm çabalar boşa. bu işin en güvenilir yolu şu dur. kullanmış olduğumuz host , reseller ya da server ların çok gelişmiş anti-virüs programları kullanmaları gerekiyor. ama maalesef bir çok host firma değiştirmeme rağmen ne yazık ki bu virüsten kurtulamadım. bir şekilde server ı ele geçiriyor bu virüsler. ve bu virüsü yayınlayanlar sizin sitelerinizi kara listeye almışsa yapacak bişey yok diye düşünüyorum. Özel güvenlik paketleri almayı deneyeceğim sanırım. Aksini iddaa eden arkadaşlar var sa yazsın. ben de çok merak ediyorum çünkü :)

 21. 21 admin

  Merhaba Serkan Bey,

  Filezilla programını başarılı buluyoruz.
  Bahsettiğiniz gibi birşeyin filezilla programında bulunmuyor.
  Bunu kanıtlayan bir yöntem de yok.

  Ancak CuteFTP Programında bunun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Ayrıca yanıldığınız bir nokta da şudur Serkan Bey;
  Ücretsiz olan birşey menfaat elde edecek diye bir şey yoktur.
  Şu anda size yazdığım yazının ve blog sisteminin mimarisi olan WordPress bunu ücretsiz olarak bize sağlıyor. Hiçbir menfaat amacı güdmeden.

  Aynı şekilde bu siteyi bulundurduğumuz server. CentOS Ücretsiz bir Linux dağılımıdır.
  Aynı şekildeki MySQL ve Apache servisleri de Ücretsizdir.

  “Ücretsiz şey kötüdür. Ücretsiz kimse kimseye birşey yapmaz!” YANLIŞTIR!

  gibi bir söylenim, Ülkemiz için doğru olabilir. Ancak Açık Kaynak Kod ve Özgür Platform ilkelerine tamamen aykırı bahsettiğiniz.

  -

  Eğer virüs siz Üstte belirttiğim işlemlerinizi yapmanıza rağmen hala websitenizde bulunuyorsa, barındığınız server ‘in root düzeyindeki yetkiden de virüs bulaşmış olabilir.
  Genelde FTP erişimi ile ROOT olarak sunucuya ulaşan bir sistem yöneticisi böyle bir virüsün bulaşmasına zemin hazırlamıştır.

  Bu tür sistem yöneticisi arkadaşlar CleamAV kurarak tarama yaptırabilirler. Blogumuz webhosting son kullanıcısına yönetik olduğundan bu tür bir makaleyi websitemizde değinmeyeceğiz. Eğer Linux sistem yöneticileri, serverine Root yetkisinde virüs bulaşmış ise, detaylı yardım için destek@teknohell.com adresine e-mail gönderebilirler.

  -

  Ayrıca Selçuk Bey,
  Kaspersky 2010 sürümünü yayımladı. Kullandığınız 6.0 workstation versiyonu oldukça eski bir versiyondur. Güncellemeleri daima http://kaspersky.com adresinden takip etmenizi öneririz.

  Biz şirket olarak, Tüm bilgisayarlarımızda Kaspersky Internet Security ürünleri kullanıyor ve öneriyoruz.
  Aynı şekilde Filezilla ürününü de kullanıyor ve önermekteyiz. Şu ana kadar böyle bir sorun yaşamadık. Özellikle benim gibi Teknik Yetkili arkadaşlarım, sürekli olarak SSH / sFTP türevi erişimler yapmaktayız.

  -

  Format atmanız sorunu çözecektir. (Format atmak biçimlendirmek demek. Halk dilinde format tabirinin asıl açılımı; İşletim sisteminin silinerek / tekrar kurulumudur) Çünki işletim sistemi düzeyindeki virüs bilgisayarınızdan siliniyor.

  -

  hosting firmanızdan problem yaşıyorsanız eğer, satis@teknohell.com adresine e-mail veya messenger yolu ile ulaşın, size uygun bir hosting paketi sağlıyalım.
  Aynı şekilde php dosyalarınızı virüsden arındıralım.

  Bunun haricinde size önerim; Kaspersky Ürünlerini güncellemelerini takip ederken kullanmanız, CuteFTP ürününü kullanmamanız! ve Filezilla ürününü tercih etmenizdir.

  Selamlarımı Sunarım.

  İyi Çalışmalar,
  Teknohell.com ‘adına
  Alican Ç.

 22. 22 girgirci

  ben bir türlü silemiyorum yardım ede bilecek arkadaş varmı acaba

 23. 23 Serkan

  Sayın Alihan Bey.

  Bu kadar uzun yanıt yazıp google u kirletmeye ne gerek var. Aslında size yanıt yazmayacaktım ama yazmış olduğunuz tüm cümlere tek tek yanıt vereceğim. Çünkü buradaki yazıları okuyan arkadaşların yanlış bilgiye sahip olmasına ve yanlış yönlendirmelere gitmelerine içim el vermedi açıkcası.

  1 – Filezilla çok başarılı bir program değil ve buna katılmıyorum. Size, bu sayfaya yani, filezillayı ilk başta kullanıp memnun kalan daha sonra bu virüs ve bug olaylarından dolayı filezilladan nefret eden, en az 5 tane webmaster arkadaşımı bu sayfaya davet edip, filezillanın açıkları hakkında bir sürü cümle yazdırabilirim. Bunun için ses kaydı ya da video gerekirse onu bile yapabilirim.

  2 – 2. olarak şunu söylemek istiyorum. (“Ücretsiz şey kötüdür. Ücretsiz kimse kimseye birşey yapmaz!”)
  Benim cümlemin içeriğinin karşılığı bu değildir. Burada da arkadaşları yanlış bir yönlendirmeye sevk etmişsiniz. Benim cümlem şöyleydi. “Ücretsiz olan tüm programların bir menfaati vardır. Benim şahsi görüşüm filezilla nın bu virüslere açık bir kapı bıraktığı şeklinde.” Burada ben menfaat kelimesi kullandım dikkat ederseniz. Kötü ya da iyi şeklinde bir ifadem yoktur. Evet ama lafımın arkasındayım. Filezillanın kendisi bir virüs tür demiyorum. Burada ki bir açıktan dolayı virüs yayıyor diyorum. Ve benim şahsi görüşüm diyorum. Sonuç olarak benim filezillaya karşı bir düşmanlığım yok. Ayrıca cute ftp nin sahipleride babamın oğulları değiller. Onlara karşı da bir sempatim yok bu konuda. Ama bana filezilla konusunda inanmayan arkadaşlar olursa filezilladaki açığı her şekilde ispatlarım bu konuda endişeniz olmasın arkadaşlar.

  3- 3. Olarak konumuzun dışında bir yorum aldığım için bu konuya da değinmek istiyorum. Sayın Alihan Bey,
  Şu cümlenizi okurken açıkcası şoke oldum. (((“Ücretsiz şey kötüdür. Ücretsiz kimse kimseye birşey yapmaz!” YANLIŞTIR! gibi bir söylenim, Ülkemiz için doğru olabilir. Ancak Açık Kaynak Kod ve Özgür Platform ilkelerine tamamen aykırı bahsettiğiniz))) Burada ki “Ülkemiz için doğru olabilir.” Cümlesini çok feci şekilde kınıyorum. Buradan ben iki anlam çıkardım. Birincisi bu vatan topraklarındaki insanlara resmen hakaret etmişsiniz. Çok yazık. Bu ülkede binlerce üretken insan var bu lafı size yakıştıramadım. Türkleri beceriksiz ve hazırcı bir toplum olarak ifade etmişsiniz gibi algılıyorum bunu. İkinci anlamda ise Ben bir şeyler biliyorum siz hiç bir şey bilmiyorsunuz arkadaşlar anlamı da çıkar. Yani bu blog a giren tüm arkadaşlar türkler dahil herkesi aşağılama söz konusu. Bu konuda yorumu arkadaşlara bırakıyorum. Size de bu konuda yüklenemem bi anlık hatanız olabilir.

  4- Aslında bu madde 3. madde ile aynı sayılır. Siz yazınızın bir çok yerinde yine filezilla haricinde bir çok konuya değinmişsiniz. WordPress, Centos, Mysql ve Apache ssh vs. vs. gibi kelimeler sarfetmişsiniz. Tabi ki siz de haklısınız bilemezsiniz ki Serkan adlı arkadaş 15 yıllık bilgisayarcı. Bana yazmış olduğunuz yanıtta en çok şuna güldüm. (((“Format atmanız sorunu çözecektir. (Format atmak biçimlendirmek demek. Halk dilinde format tabirinin asıl açılımı; İşletim sisteminin silinerek / tekrar kurulumudur) Çünki işletim sistemi düzeyindeki virüs bilgisayarınızdan siliniyor.”))) Buradaki halk dili var ya format dediğiniz o sadece biçimlendirmektir. işletim sisteminin silinip tekrar kurulması söz konusu değildir. Yani siz burada ya benimle dalga geçmek istemişsiniz, ya yazdıklarımı tam olarak okumamışsınız, ne yapmak istediğinizi anlayamadım. Ben yazımda ne yazmışım bir daha okuyun lütfen. (((“Format atmadan bu virüs temizlenmiyor dediler onu da denedim. format attım windows kurdum. kaspersky kurdum. filezilla kurmayıp cute ftp kurdum.”))) format attım windows kurdum yazmışım oraya değil mi ? Siz ilkokul çoçuğuna ders anlatır gibi formatın halk dilinden bahsediyorsunuz bana. Ne yapmak istediğinizi çözemedim açıkcasıya neyse.

  5- Gel gelelim Kaspersky olayına. Bu konu hakkında da hiç araştırma yapmadan kulakdan dolma laflarla bilgisizce yazı yazdığınız belli zaten. İnsanlara yararlı olmak istiyorsanız en doğru bilgiyi alıp öğrenmelisiniz ve bunu doğru olduğundan emin olduktan sonra paylaşmalısınız. Demişsiniz ki ; (((“Kaspersky 2010 sürümünü yayımladı. Kullandığınız 6.0 workstation versiyonu oldukça eski bir versiyondur. Güncellemeleri daima http://kaspersky.com adresinden takip etmenizi öneririz.”))) Sayın Ali Bey Ben ne yazmışım siz ne yazmışsınız. okuyalım benim yazımı. Arkadaşlar sayfayı aşağı yukarı çekmesin diye buraya tekrar yapıştıyorum yazımı. (((“Çünkü şu an Kaspersky 6.0 Workstation kullanıyorum. Crack lı değil gerçek lisans yani paralı aldım kurdum. Kaspersky bu virüsü sitelere girdiğiniz zaman yakalıyor. ama ftp ye filezilladan bulaşan virüsü engelleyemiyor.”"”) Crack li değil paralı aldım ne demek ? Tarihten kalma dos versiyon F-prot tan söz etmiyoruz burada. Kaspersky Lab Firmasının üretmiş olduğu Business Sınıfı yani şirketler için özel üretmiş olduğu genelde çoklu lisan olarak satışı yapılan ve resmi internet sitesinde de son versiyon olarak satışı yapılan bir üründen söz ediyoruz. Burada da eksik bir bilginiz var yani. Siz uğraşmayın diye hem resmi site linkini hemde kendi kullandığım programın versiyon bilgilerini içeren bir resim linkinide buraya ekliyorum. Umarım siteyi inceleyerek home ve business sınıfının farkını anlayabilirsiniz. Sitenin resmi dili ingilizcedir. Eğer ingilizceniz iyi değilse ve site içeriğini anlayamıyorsanız google translate kullanabilirsiniz. Onun da linki şudur ; http://translate.google.com.tr/translate?prev=hp&hl=tr&js=y&u=http://www.kaspersky.com/anti-virus_windows_workstation&sl=en&tl=tr&history_state0=&swap=1

  Son – Arkadaşlar bu kadar gereksiz ve anlam içermeyen cümlelerimden sonra, iframe virüsü hakkında son olarak şunu söylemek istiyorum. Ben bundan önceki yazımı 6 Eylül 2009 da yazmışım. yani 2 hafta önce yazmışım. Bu arada geçen sürede yaptığım işlemleri söylüyorum. Format atmadım. Yeni bir işletim sistemi kurmadım. O günden beridir filezilla kullanmıyorum. Aynı cute ftp programına devam ediyorum. Kaldırmadım ve de kurmadım. Tek yaptığım şeyi size söylüyorum. Mevcut kullandığım reseller paketini iptal ettim. Farklı bir firmadan VPS kiraladım. ve sonraki aşamada tüm ftp şifrelerini değiştirdim. eski şifreler gitti yenileri geldi. ve tüm domainlerimde şu an daha önce kullanmadığım şifreler var. 2 haftadır virüsten eser yok sitelerde. Daha önce ben bu işlemi defalarca yapmıştım. Format atıp yeni sistem kurup filezillayı da kurup şifreleri de değiştirip bağlanıyordum. filezilladaki bug yüzünden yeni şifreleri de ele geçirip ftp ye bağlanıp virüsü yayıyordu. Yapmış olduğum testler ve deneyimler sonucunda şunu söyleyebilirim. Bence virüsün kaynağı % 90 filezilla % 5 kullanmış olduğumuz host server vs. % 5 ise sitemizin temizledim sandığımız dosyaları ve bu dosyalardan diğer dosyalara tekrar yayılan virüsler diye düşünüyorum.

  Tavsiyelerim ;
  Cute Ftp programını kullanın. Filezillayı bir süre kullanmayın. isteyen arkadaşla crackli virüssüz cuteftp 8.0 pro sürümünü kullanın deneyin memnun kalacaksınız.
  İframe virüslerini browser dışında iken yani bir klasör içerisinde dosyalar halinde iken anti virüs programları yakalayamıyor. Sadece internet üzerinde çalıştırıldıklarında anti virüs programları yakalayabiliyorlar. Ama dosyanın kaynağı sunucularda olduğu için haliyle virüsü silemiyor. Size tavsiyem eğer sitelerinizde çok fazla dosya varsa ve hepsini bir anda tek tek dosyalarınızı incelemek zor geliyorsa size bir program önereceğim. Programın adı “Html Search and Replace” Bu program sayesinde bir kodu arama yapmanız gerektiğinde tek bir hareketle binlerce dosyayı aynı anda tarayıp ilgili kodun ya da kodların bulunduğu dosya ve dosyalara erişebilip zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca programın detaylı tarama seçenekleri de mevcut. programı kullanırken dikkatli olun. çünkü Search and replace kısmı bulduğu kodu yeni bir kod ile değiştirmenizi sağlıyor. yani bu program binlerce dosyadaki kodları sadece silmek için değil değiştirmek için kullanılıyor. programın asıl amacı bu. ama siz yinede dosyalarınızı yedeklemeden programı kullanmayın.Sonra veri kayıbı yaşayabilirsiniz. Bu programın default ayarlarında daha çok .htm, html formatındaki dosyaların aranması için ayarlanmış. Sizin siteniz asp, php yada başka bir de yazılmış ise arama yapmak istediğiniz dosyaların uzantılarını ekleyebilirsiniz. Ya da hiç uğraşmak istemiyorsanız taramak istediğiniz dosyalar bölümüne ((( *.* ))) karakterini ekleyin ve tüm dosyaları aynı anda tarasın. Böylece yine zaman kazanmış olursunuz. Hem cuteftp hemde bu programı kullanmak isteyen arkadaşlar bana mail atabilirsiniz. adresim şu ; -

  Ben deneyimlerimi sizlerle paylaştım, sizlerde de tavsiyelerimi deneyin ve bu platformda paylaşın. Çünkü bu konuyu tam olarak netleştirmemiz lazım. Bu konuda yeni bir gelişme olursa buraya mutlaka yazmayı unutmayın. Sürç-i Lisan etmişsek affola. Herkese çok teşekkürler. Saygılarımla…

 24. 24 admin

  Selamlar Serkan Bey,

  Ofisteki tüm bilgisayarlarımızda filezilla ürünü kullandığımızı, gün içerisinde birçok kez teknik yetkili arkadaşların programı kullanması gerektiğini önceden de belirtmiştim. İsterseniz 100 adet webmaster arkadaşınızın yorumlarını bizimle paylaşın, bu kullanımımızı değiştirmeyecektir. Ses kaydı vs. ile lütfen vakit harcamayın. Bunun yerine faydalı projeler üretmeniz sizin ve toplum yararına olacaktır.

  Bir ürünü veya kimseyi savunmak için akrabanız veya babanızın oğlu olması gerekmez. Bu düşünceyi aşmanızı öneririm. Daima doğruyu kanıtlar çerçevesinde savunmanız bence en doğru olması gereken durumdur ve ayrıca, ücretsiz program menfaatlidir kelimenize hala katılmıyorum. Biraz açık kaynak araştırmaları yapın. Fikrinizin değişeceğine emin olabilirsiniz.

  Format atmanız sorunu çözecektir kelimesine, sizin format attığınızı ve yeni bir işletim sistemi kurarak, sorunu çözemediğinizi bahsettiğinizden dolayı yazdım. Format kelimesinin anlamını biliyorum ve size bende belirttim. Dışarıya çıkın ve halkın arasında format kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenin. İdda ederim. Halk dilinde “format atmak”, “harddisk i biçimlendirerek, yeni bir işletim sistemi kurma” anlamı taşır.

  Mesajınızı tam incelemeden ve detaylandırmadan yorum yazdığımı itiraf etmeliyim. Yazdığınız yorumun kalitesinden ve bu denli bir soruna kapılmanızdan, çözümleyememenizden dolayı kelimelerinize açıkcası tam bakmadım bile. Çoklu lisans yöntemi ile, kaspersky 9.0 Internet Security versiyonunu tüm bilgisayar ve laptop larımız da kullanıyoruz. Workstation kullanmadım daha önce. Firewall vs. var mı? Yoksa şiddetle Internet Security tavsiye ederim.

  Size belirttiğim gibi, ikinci nedene odaklanmamışsınız.

  “Eğer virüs siz Üstte belirttiğim işlemlerinizi yapmanıza rağmen hala websitenizde bulunuyorsa, barındığınız server ‘in root düzeyindeki yetkiden de virüs bulaşmış olabilir.
  Genelde FTP erişimi ile ROOT olarak sunucuya ulaşan bir sistem yöneticisi böyle bir virüsün bulaşmasına zemin hazırlamıştır.

  Bu tür sistem yöneticisi arkadaşlar CleamAV kurarak tarama yaptırabilirler. Blogumuz webhosting son kullanıcısına yönetik olduğundan bu tür bir makaleyi websitemizde değinmeyeceğiz. Eğer Linux sistem yöneticileri, serverine Root yetkisinde virüs bulaşmış ise, detaylı yardım için destek@teknohell.com adresine e-mail gönderebilirler.”

  Bunun haricinde Selçuk Bey, filezilla ve kaspersky ürünlerini tavsiye etmemizin nedeni atıp tutmamız değil, kullanmamızdır. Birçok resmi firma ve ziyaretçi sayısı yüksek websitelere sunucu tedariki sağlıyoruz. Linux üzerine management hizmeti veriyoruz. 15 yıllık bilgisayar deneyiminizi tekrar gözden geçirerek, virüssüz günler dilerim.

  Alican.

 25. 25 agah

  Merhabalar,ben ftp olarak dreamweaver kullanıyorum.Yapmış olduğum siteye tıklamam ile kaspersky anti virüs programı bu hatayı verdi : 30.09.2009 00:20:10 http://www.——————–/index.swf//index Firefox Denied: HEUR:Trojan.Script.Iframer
  .Sitemi tıkladığımda hep aynı hatayı veriyor.Sanırım frame virüsünden kaynaklanıyor değil mi? Bir amatör olarak tam anlamıyla bu tür konulara hakim değilim öğrenmeye çalışıyorum ancak siteye dosyalarımı aktaramıyorum.Spyware taraması yaptım(ad-aware) ve bulduklarını temizledim.Şimdi ne yapmam gerekiyor?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 26. 26 Bilal Çakıcı

  Arkadaşlar kod silme yada virüs taratma bir işe yaramıyor.Şu an bir çok şirket sitesi bundan etkilenmiş durumda. Ben geçicide olsa uzun süreli bir çözüm buldum. Sitenizin panelinden default olan giriş sayfanızı x bir isimle değiştirin. Yani standart olan index.htm/html/php yada default.htm.html/php veya standart olan her neyse onu değiştirin. Mesela index.htm olan dosya ismini atıyorum teknohell.htm yapın. Bunu değiştirmenize cpanelden bir çok server müsade ediyor. Sistemde değişikliği yapıp, dizinden de ismi ne yazdıysanız ona çevirince virüs, java trojan badware yada adı her ne ise ki ben hala ne olduğunu tam olarak öğrenemedim artık 1-2 ay kadar bende 3 ay doldu bir sorun kalmadı. Geçenlerde başka kodlar eklemiş fakat sildim ve 2 gündür sorun yok. Yüzlerce sayfa, programcı ve tasarımcılarla görüştüm ama malesef hep virüs taraması gerekli diye standart cevabı aldım. ( Yanlış anlamaları önlemek için açıklama yapma gereği gördüm. Sitenizin index sayfasının adını değiştirmeniz yetmez panelden sitenin sistem özelliklerini değiştirip yeni vereceğiniz ismi tanıtmanız lazım yoksa siteniz açılmaz. )
  Umarım bir faydam dokunur. Teşekkürler.

 27. 27 AHMET ONUR CAN

  merhaba

  artık iframe den sonra en kral bir virüs çıktı aspx lere buluşan duyan varmı aranızda bilmiyorum ama büyük bir ihtimalle vardır diye düşünüyorum çünkü her konuya gayet güzel cevap verilmiş sizlerin şuan bilgisine çok ihtiyaçım var ben sistem teknisyeniyim ve bir web ajansında çalışıyorum bu aralar aspx yazılan yada yapılmış web sayfalarımızdan bir kaçı patlıyor

  kod kapandıktan sonra aşağıdaki script yazılıyor bundan kurtulma yöntemini bilen arkadaşlarım abilerim varsa gerçekten çok sevinirim gerçekten sorun yaşıyorum

  şimdiden yardımlarınız için teşşekkür ederim …

 28. 28 seckin

  merhaba,

  kısa ve net

  herkesin “kendisi virüstür” dediği ücretsiz avast ,
  asp php vs dosyalarının içerisindeki iframe kodunu algılayabiliyor.

  site dosyalarınızı sadece taratın, içerisinde iframe kodu bulununan dosyalarda avast sizi uyaracaktır.
  (((”Çünkü şu an Kaspersky 6.0 Workstation kullanıyorum. Crack lı değil gerçek lisans yani paralı aldım kurdum. Kaspersky bu virüsü sitelere girdiğiniz zaman yakalıyor. ama ftp ye filezilladan bulaşan virüsü engelleyemiyor.”””)

  ve avast, ftp programı ile pcnize indirdiğiniz anda uyarı veriyor.

 29. 29 Bilal Çakıcı

  Sorun iframe virüsünü algılamak değil az html bilen birisi yada sitesinin kodu ne olursa olsun aşina olanlar bu kodu algılar zaten. iframe kodlamasını değiştirmeye başladı zaten. Sorun bunun kaynağı. Nereden ulaşıyor kaynak nerede bunu bilen yok. Çok enteresan birşey herkes ne olduğunu biliyor hatta tüm dünya google vs vs ama kimse kaynağı söyleyemiyor. Bir virüs çıktımı bilg. regeditte yada hangi programın neresinde ise tek tek manual olarak silinebilinecek kadar bilgi tüm antivirüs yazılım firmalarının sitelerinde yayınlanırken bu iframe belası için bir ses çıkmadı. Heryerde hatta google yardımda bile sadece şunla taratın bunu yapın felan diyor. Arkadaşlar sorun dosyalarda değil sorun kaynakta. Bu sistemde bulunan bir virüs yada trojan veya script işi değil. Cute ftp filezilla da değil. Hiç bulaşmamış bir sistemde sadece hiçbir ftp yazılımı olmadan sadece explorer kullanarak girdim günlerce ama sonuç yine hüsran. Sözde kral hack siteleri bile burdaki bilgiler kadarını bile verememiş. Ki ben takıntılıyım günlerimi kod içinde geçirdeğim oldu anlayım anlamayım bir çözümü vardır deyip araştırır bulurum diyordum ama yok. Sistemi silmek, siteyi taratmak, indirip taratmak, tüm kod içeren dosyaları, .js, .as, php, html, server içindeki dizinler izin dosyaları klasörler yok bir türlü çıkılmıyor. Olay sanıyorum illegal tamplate kullanan yada kullanma girişiminde olup servera yükleyip iptal edenlerde oluyor. İndirilen siteye dikkat edin. Ben kendi tasarımımı bu nedenle kurtaramıyorum ve hakkatten artık bulana ödül vereceğim kendi çapımda bi biskrem felan :P allah kolaylık versin arkadaşlar.

 30. 30 hakan

  iframe virusu benim pc deki tüm web sayfalarına bulaştı. galiba DNS değişikliği yüzünden oldu. pc kaspery ile tarattım göürünürde sildi ama yinden tamamen temizlenmedi. bunu çözemedim bir türlü..

 31. 31 GÜL

  internt sayfann girişine virüs bulasti nasl temzleyebilirim yada nasl temizlenir???

 32. 32 GÜL

  internet sayfasına actıgmda karsıma satilik yer diye bişey cıkyo google yi ana sayfa da yapaamiyorum ne yaptiysam onu oradan cikaramadm acaba virüs olabilrmi bana bi yardmci olsanzz..

 33. 33 Ogan Tabanlı

  yaklaşık 3 ay önce crackli cute ftp kullanıyordum ve bu virüs geldi başıma joomla bir sistem kullandığım içinde yaklaşık 1.000 dosyayı temizlemek zorunda kaldım ve ozamanlar 1 dosyaya 1 tane kod bulaşıyordu ve bunun üzerine ben cuteftp kullanmayacağıma yemin ettim ve filezilla kullanmaya başladım, gelgörelimki bugün ftpdeki bütün dosyalar iframe ile dolmuştu.
  gerçekten bu virüsün kaynağı nedir nerden geliyor nasıl bulaşıyor kimse bilmiyormu ya?
  Şuana kadar okuduğum bütün yazılarda ftp programlarının içine girdiği ve şifreyi çalıp virüsün yayıldığı tahmin edilmiş:S
  Gerçekten bıktım ben bu virüs işinden artık Smart Ftp kullanmaya başlayacağım umarım oda yamuk yapmaz… :(

 34. 34 Ahmet Akel

  Açıklamlarınız için teşekkür ederim….Güzel bir anlatım olmuş…Virüs aynen bu şekilde benim sistemimdede mevcut ..Fakat ftp den dosyaları indirdiğim anda virüs tarama sistemim siliyor hiç bir değişiklik yapamıyorum..Ayrıca öyle bir hal aldıki artık cpanele bile giremiyorum ne yapamam gerekiyor hata şu şekilde şimdiden teşekkür ederim….
  Internal Server Error
  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

  Please contact the server administrator, webmaster@siteadı.com and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

  More information about this error may be available in the server error log.

  Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

 35. 35 RiBaRoN

  Ah arkadaşlar :) Yedek, yedek, yedek …

 36. 36 DorukWeb

  merhaba arkadaşlar bu başlığı uzun bir zaman önce okumuştum bu dertten muzdaripken şimdi tesadüfen karşıma çıktı ve o zamanlar aklıma gelen birşeyi aktarayım dedim.
  bu derdi çekenler tabii tasarımcılar ve adminler eh bu insanların bulaşmamış siteleri de var bunlara sorunu çözene kadar FTPye Cpanelinizden bağlanabilirsiniz. biliyorsunuz ki file manager adında bölüm var. bu sayede pcnizde virüs olsa dahi bulaşmamış siteler sağlam kalıyor. Tabii geçici alternatiftir asıl çözüm yolları internette bi çok sitede ve bu sayfada yazmakta her ne kadar çok ince iş ve zor olsada.

 37. 37 huseyin

  siteme virüs bulaştı online olarak tarama yapabilecegim bir site yokmu

 38. 38 aslı

  arkadaşlar benim internet sitemde saldırgan olarak bildirilmiş yazıyor Allahınızın aşkına ne yapacağım? cvbınızı bekliorum.index ine baktm sayfamda hic iframe yok:S

 39. 39 Murat

  Selamlar…

  Zannedersem konu oldukça eski ancak bu sorun benim başıma yeni geldi bu yüzden sormak istediğim bir kaç şey var.

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler oldukça faydalı idi. Benim öğrenmek istediğim şudur…

  index.php dosyalarında bulunan (“echo “”" uzantılı bölümleri tamamen sildim. Ancak bir çok htm ve html dosyasında (Your browser does not support frames or is currently configured not to display frames. However, you may visit the related document.) şeklinde görünüyor. Bunları da silecek miyim. Ayrıca yine başka dosyalarda da ( siteurl/index.php?ind=chat&op=refresh_list” frameborder=”0″ width=”0″ align=”middle” height=”0″ scrolling=”no”>) şeklinde görünenler var. Bunların hepsinin silinmesi mi gerekiyor.

  Diğer bir sorum yaklaşık 700-800 dosya da mevcut. Bunları tek tek silmek mi gerekiyor yoksa daha kolay bir yolu var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 40. 40 Mehmet ÖZ(MyThicaLBoY)

  Tek kelimeyle süpersin abi doğru seçim yaptığımı bir kere daha anladım ;)
  iyi çalışmalar

 41. 41 warez

  Tşekkür Ederim , İnşallah İşe Yarar..

 42. 42 Alican

  Merhaba,

  http://scanner.novirusthanks.org/
  Bu websiteden, sitenizde virüs var mı? yok mu? test edebilirsiniz.

 43. 43 cansu sefer

  bn internete cok güzel bi şeklde bağlanabiliyorum fakat nedense virusprogramı indirme sitelerine girdğim zaman program indirme linkine tıkladığımda sayfa goruntulenemıyoru diyor nerdeyse her siteyi denedım hep aynı hata.bu neyden kaynalanıyo olabilr yardımcı olabilrmısınz

 44. 44 Cemil

  Teşekkürler eline sağlık

 45. 45 umut

  sitemize ekledigimiz ıframe kodları ___ bedava sitem gıbı bedava host veren sıtelere bulasmıoda neden bızım sıtelerımıze bulasıo ?

 46. 46 volkan serhat özen

  arkadaşlar dediğiniz bütün yöntemleri denedim. iframe virüsünün satırını hala daha bulmuş değilim. görünüşe göre virüs bulunmuyor. ama kaspersky gibi antivirüs programları virüsü buluyor. nasıl bulacağım buna çözüm?

 47. 47 CüCü

  Benim site xxxxxxxxxxxx firefox saldırgan site olarak algılanmıştır. diye yazıyor ama ie de açılıyor.. virüs tarasmını burdan yaptım http://www.kaspersky.com/scanforvirus ama virüs bulamadı neden böyle algılanmıştır acaba?

 48. 48 Kubilay®

  Teşşekürler çok işime yarardı bilgi…

 49. 49 emre

  tşk.ler hocam saolun

 50. 50 arif

  Dün siteme farklı olarak değişik wordpress temalar yükleyip denedim ve bugün siteme iframe virüsü bulaştığını öğrendim.Aylardır yarım yamalak virüs programlarıyla bulaşmayan virüs dün yeni temalarla bulaşmış oldu büyük ihtimalle.Bu temalar yasal olmayabilir de, fazla bilgim yok bu konuda.

 51. 51 cihat can

  Sitemi açtığımda bu uyarıyı aldım.
  “Geçerli adres aşağıda belirtilen virüslü dosyaları içeriyor: HEUR:Trojan.Script.Generic”
  yukarıda yazılanları uygulayarak cute ftpyi kaldırıp filezillayı kurdum.sonrada siteyi filezilla aracılığıyla bilgisayara taşıyorum şuan.fakat kaspesky 2010 antivirüs yüklü bilgisayarımda ve taşıma devam ederken antivirüs problemli gördüğü dosyaları sırayla karantinaya taşıyor yada siliyor.bayağı dosyaya bu işlemi uyguladı.ne yapmam gerekiyor.
  şimdiden teşekkür ederim

 52. 52 fatih

  merhaba öncelikle sitem 2 kere hacklendi güvenlik açığı nedeniyle (trsniper ve uzmantimi.org.hackleyenler)sitem hızla ilerlerken şimdide http 500 iç sunucu hatası veriyor.datebase error gibi hatalar yazıyor.ben yeni ve acemi kullanıcıyım zaten sitemi yeğenim kurdu bana haber yüklemeyi öğretti o kadar.lütfen acil yardım edin

 53. 53 çet

  artık bunlar bayatladi kurun nod32 yi olsun bitsin:)

 54. 54 mahir ekici

  bazı zararlı yazılımlar iframe kodlarını şifreleyerek atıyor. başıma geldi.
  yazni dosyalarda iframe diye aratırsanız bulamazsınız. çünkü iifrelemişde atmış benimkini sonradan farkettim.

 55. 55 chat

  avastta iyidir. .)

 56. 56 web tasarımı

  Allah belalarını versin bu virüsü yayanlarının.. web tasarımı yazınca 2. sayfadayken bu virüs olur mu yaa.. Google ın bu zararlı site uyarısı ne zaman kalkar bilgisi olan var mıdır?

 57. 57 zeki sürücü

  benim bazısitelrimde virüs olabileceği endişem var ne yapmam lazım bu virüsler genelde kartlı halde dağılıyorlarmış onları engellemek için çözüm ne olabilir önerileriniz nelerdir lütfen yardımcı olursanız sevinirim. şu andqa kimseyle görüşemiyorum,mail atmıyorumve mail alamıyorum. yardım edferseniz sevinirim.

 58. 58 Dogalgaz tesisatı

  Merhaba admin, bu virüsü birçok kişide olduğu gibi bende kaptım 2 siteme bulaştı neyseki diğer sitelerime giriş yapmamıştım ancak şimdi şöyle bir problem oluştu… Hostumdan yeni host açtığımda yani “sıfır host” yine bu uyarıyı aldım.. Host firmasının sağladığı açılış ekranının index.html dosyasını indirdim ve iframe kodu içindeydi sildim düzeldi.. Fakat daha sonra başka bir host açtım bu defa index.html içinde kod yok ve başka hiçbir dosyada kod bulunmuyor ancak avast hala inatla zararlı içerik uyarısı yapıyor. Host firmamla 2 aydır bu konu yüzünden kanlı bıçaklı olduk neredeyse peki ben bu zararlıyı nasıl tespit edeceğim? hiçbiyerde yok ama zararlı uyarısı alıyorum.

  Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

 59. 59 Mert Aydın

  Merhaba.
  ben yeni site yaptım
  file zilla ile eski siteyi sildim.yeni siteyi kopyaladım ancak eski sitenin sablonu oldugu gibi duruyo.Meb e baglı okul sitesi 100mb.cevab verirsen mutlu olurumkolay gelsin

 60. 60 Hayalcin

  Teşekkürler çok güzel ve açık net anlaşılır bir paylaşım olmuş.

 61. 61 figen abla

  aynı sorun şu anda benim bloğumda var :((
  fakat bilgisayar bilgim yetersiz olduğu için elim kolum bağlı öylece kaldım..
  üç yıllık blog..
  ne yapmamı önerirsiniz?
  buradaki açıklarımınızı uygalayabilir miyim diye defalarca okudum fakat bu bilgiler beni aşıyor…
  bana ne önerirsiniz? :((((((

 62. 62 patchwork kilim

  teşekkür ederim

 1. 1 iframe ve base64_decode virüsleri | NeseLim.Com


Yorumla / Soru Sor!